Лекція 5 (2)

Еволюція продуктів Windows

 

1982–1985 роки: представлення Windows 1.0

Робочий стіл Windows 1.0

Робочий стіл Windows 1.0

Корпорація Майкрософт працює над першою версією нової операційної системи. Систему з кодовою назвоюInterface Manager, яку мала успадкувати й остаточна версія, урешті було перейменовано на Windows, оскільки цей варіант безпосередньо вказував на комп’ютерні вікна, що стали основою нової системи. Про випуск Windows було офіційно оголошено в 1983 році, проте розробка забрала більше часу, ніж очікувалося. Скептики взагалі не вірили, що це програмне забезпечення колись побачить світ.

Через два роки після першого анонсу, 20 листопада 1985 року, корпорація Майкрософт випускає Windows 1.0. Тепер замість введення команд MS‑DOS можна просто навести вказівник миші та клацнути – і відкриється новий екран, або ж вікно. Білл Гейтс заявляє: "Це унікальне програмне забезпечення, розраховане на "серйозних" користувачів комп’ютерів".

Повністю укомплектована Windows 1.0

Повністю укомплектована Windows 1.0

Розкривні меню, смуги прокручування, піктограми, діалогові вікна – ці елементи роблять програми простішими у вивченні та використанні. Між програмами можна переключатися, не виходячи з них і не перезапускаючи їх. У Windows 1.0 вбудовано кілька корисних програм, які допомагають виконувати повсякденні справи: диспетчер файлів MS‑DOS, Paint, Windows Writer, "Блокнот", "Калькулятор", а також календар, картотеку та годинник. Є навіть гра – "Реверсі".

Цікавий факт. Пам’ятаєте часи, коли дискети користувалися попитом, а інформація вимірювалася в кілобайтах? Мінімальні системні вимоги для Windows 1.0 – 256 кілобайт (КБ) пам’яті, дві двосторонні дискети та графічний адаптер. Для одночасної роботи кількох програм або запуску DOS 3.0 і пізніших версій було рекомендовано жорсткий диск і 512 КБ пам’яті.

 

1987–1990 роки: Windows 2.0–2.11 – більше вікон, вища швидкість

Робочий стіл Windows 2.0

Робочий стіл Windows 2.0

Вікно Windows 2.0

Windows 2.0

9 грудня 1987 року корпорація Майкрософт випускає Windows 2.0 – операційну систему з піктограмами робочого стола та розширеними можливостями запам’ятовування. Завдяки покращеній графічній підтримці вікна тепер можна накладати одне на одне, змінювати їх розміщення на екрані, а також користуватися сполученнями клавіш для прискорення роботи. Деякі розробники пишуть свої перші програми для цього випуску Windows.

Windows 2.0 було розроблено спеціально для процесора Intel 286. Коли було випущено процесор Intel 386, з виходом не забарилася система Windows/386, яка сповна використовувала розширені можливості пам’яті нового обладнання. У наступних випусках Windows далі покращується швидкодія, надійність і зручність у використанні.

У 1988 році за обсягами продажів корпорація Майкрософт стає світовим лідером серед розробників програмного забезпечення. Комп’ютери міцно вкорінюються на робочих столах деяких офісних працівників.

Цікавий факт. Уперше Панель керування з’явилася саме у Windows 2.0.

 

1990–1994 роки: удосконалення графічного інтерфейсу у Windows 3.0 і Windows NT

Вікно Windows 3.0

Робочий стіл Windows 3.0

Windows 3.0

22 травня 1990 року корпорація Майкрософт анонсує вихід Windows 3.0, а трохи згодом, у 1992 році, – Windows 3.1. Загалом за перші два роки було продано 10 мільйонів копій цих систем, і Windows стала найпопулярнішою операційною системою у світі. Такий вражаючий успіх спонукав корпорацію Майкрософт переглянути свої колишні плани. Завдяки віртуальній пам’яті покращено графічний інтерфейс. У 1990 році операційна система Windows набуває нового вигляду та стає схожою на своїх наступників.

Продуктивність Windows помітно зростає, система підтримує 16-колірну графіку, удосконалюються піктограми. Нова хвиля ПК моделі 386 сприяє зростанню популярності Windows 3.0. Завдяки повній підтримці процесора Intel 386 програми працюють відчутно швидше. У Windows 3.0 з’являється диспетчер програм, диспетчер файлів і диспетчер друку.

Білл Гейтс демонструє щойно випущену Windows 3.0

Програмне забезпечення Windows встановлювалося з дискет, які продавались у великих коробках з об’ємними інструкціями.

Популярність Windows 3.0 зростає ще більше з виходом нового пакета SDK для Windows, який дає змогу розробникам зосередити увагу на написанні програм, а не драйверів для пристроїв.

Windows усе частіше використовується на роботі та вдома. До складу системи входять ігри "Косинка", "Чирви" та "Сапер". З реклами: "Тепер неймовірну потужність Windows 3.0 можна використовувати і для розваг".

Система Windows for Workgroups 3.11 підтримує однорангові робочі групи та доменні мережі – уперше комп’ютер стає учасником еволюції розробок типу "клієнт – сервер".

Windows NT

Випуск Windows NT 27 липня 1993 року став важливою віхою на шляху розвитку корпорації Майкрософт. Ця подія ознаменувала завершення проекту зі створення принципово нової операційної системи, який було розпочато в далекому 1980 році. "Windows NT несе із собою докорінну зміну принципів використання інформаційних технологій у сфері бізнесу", – так коментує цей випуск Білл Гейтс.

На відміну від Windows 3.1 Windows NT 3.1 – це 32-розрядна операційна система та стратегічна бізнес-платформа з підтримкою тоді сучасних інженерних і наукових програм.

Цікавий факт. Команда, яка займалася розробкою Windows NT, спочатку мала назву Portable Systems ("Портативні системи").

 1  2  3